Data założenia BLOGA: 30.10.2021 (wcześniej na Facebooku od 02.01.2019 - jako: John Bumper i Bumper NEWS presents / pomysł własny)

wtorek, maja 24, 2022

Bumper NEWS presents - Co tam słychać w ZOO ?!

 

»Małpia ospa już w Europie. To może być zagrożenie dla rynków
W Europie pojawiło się przynajmniej kilkadziesiąt zdiagnozowanych przypadków tzw. małpiej ospy. To choroba, która dotychczas występowała głównie w Afryce. Chorobę wykryto już w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Portugalii.«
Źródło: Business Insider Polska (19.05.2022)
https://businessinsider.com.pl/gospodarka/malpia-ospa-juz-w-europie-to-moze-byc-zagrozenie-dla-rynkow/lcjmw0y

»Małpia ospa. Objawy, przebieg, powikłania
W ostatnim czasie w 11 państwach spoza Afryki odnotowano przypadki zakażenia małpią ospą. Ta odzwierzęca choroba zwykle rozprzestrzeniała się wśród lokalnej społeczności. W związku z nowymi zakażeniami Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przekazała podstawowe informacje dotyczące tego patogenu i choroby, którą wywołuje.«
Źródło: Wydarzenia Interia (21.05.2022)
https://wydarzenia.interia.pl/zagranica/news-malpia-ospa-objawy-przebieg-powiklania,nId,6040219#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

»Następny wielki strach przed wirusami? USA i Europa gromadzą miliony szczepionek na małpią ospę
Nagle wszyscy mówią o małpiej ospie, chorobie podobnej do ospy, która pojawiła się w ostatnich dniach zarówno w Europie, jak i w Stanach Zjednoczonych. Organy ds. zdrowia na obu kontynentach zidentyfikowały do tej pory zaledwie kilkadziesiąt przypadków.
Późnym wieczorem rząd USA zdecydował się zamówić miliony dawek szczepionki przeciwko ospie małp.«
Źródło: Kancelaria Lega Artis (20.05.2022)
https://legaartis.pl/blog/2022/05/20/nastepny-wielki-strach-przed-wirusami-usa-i-europa-gromadza-miliony-szczepionek-na-malpia-ospe/

»WHO zwołuje pilne posiedzenie w sprawie ponad 100 przypadków małpiej ospy w Europie
Światowa Organizacja Zdrowia zwołuje pilne posiedzenie w celu omówienia wybuchu epidemii małpiej ospy, która dotknęła ponad 100 osób w Europie.
Jednocześnie WHO poinformowała, że odbywają codzienne spotkania na temat małpiej ospy, ponieważ wirus nadal rozprzestrzenia się na całym świecie, pisze The Independent, powołując się na rzecznika organizacji.
Prawdopodobnie głównym tematem dyskusji będzie rozprzestrzenianie się wirusa i jego występowanie.
Choroba, po raz pierwszy wykryta u małp, zwykle rozprzestrzenia się poprzez bliski kontakt i rzadko poza Afrykę, więc ta seria przypadków wywołała zaniepokojenie.«
Źródło: Kancelaria Lega Artis (20.05.2022)
https://legaartis.pl/blog/2022/05/20/who-zwoluje-pilne-posiedzenie-w-sprawie-ponad-100-przypadkow-malpiej-ospy-w-europie/

»COVIDOWY ekspert już się przebranżowił i marzy o szczepieniu przeciwko małpiej ospie
Wirus ospy małpiej jest łagodniejszą wersją wirusa ospy prawdziwej, którą szczepieniami wyeliminowano w 1980 r. Nie ma on jednak nic wspólnego z ospą wietrzną – zapewniają eksperci.
Covidowy ekspert z Naczelnej rady Lekarskiej, dr Paweł Grzesiowski – we własnej osobie wyjaśnił na Twitterze, że wirus ospy małpiej to ortopokswirus, czyli łagodniejsza wersja wirusa ospy prawdziwej wyeliminowanej szczepieniami w 1980 r.
Jego nosicielami są afrykańskie wiewiórki, szczury, różne gatunki małp i inne zwierzęta.
„Osoba chora zakaża przez kontakt z płynami ustrojowymi, zmianami na skórze, wydzieliną z gardła” – napisał.
Specjalista wyjaśnia, że wirus ospy małpiej jest spokrewniony z wirusem ospy ludzkiej, dlatego szczepionka przeciwko tej ospie chroni w ponad 85 proc. przed ospą małpią (według danych z Afryki).
„Kończą się badania nad swoistą szczepionką przeciw ospie małpiej, bo nie szczepimy od 42 lat przeciw ospie ludzkiej” – zaznacza.
Dr Paweł Grzesiowski zwraca uwagę, że ospa wietrzna (ang. varicella, chickenpox) niewiele więcej ma wspólnego z ospą prawdziwą (ang. smallpox) i małpią (ang. monkeypox) poza podobną nazwą. „Są to kompletnie różne rodziny wirusów i szczepienia przeciw ospie wietrznej nie chronią przez ospą prawdziwą i małpią” – tłumaczy.«
Źródło: Kancelaria Lega Artis (21.05.2022)
https://legaartis.pl/blog/2022/05/21/covidowy-ekspert-juz-sie-przebranzowil-i-marzy-o-szczepieniu-przeciwko-malpiej-ospie/

»Pierwszy przypadek małpiej ospy potwierdzony w Austrii. Teoria spiskowa realizowana
Jak donosi telewizja ORF, w Austrii potwierdzono pierwszy przypadek ospy małpiej.
„Potwierdzono pierwszy przypadek podejrzenia zachorowania na małpią ospę w Wiedniu” – podał kanał telewizyjny w swoim raporcie.
Wcześniej informowano, że 35-letni mężczyzna trafił do szpitala z gorączką i krostami na twarzy.
Wcześniej Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała o 92 przypadkach zachorowań na małpią ospę u ludzi, przy czym nie odnotowano ofiar śmiertelnych.«
Źródło: Kancelaria Lega Artis (22.05.2022)
https://legaartis.pl/blog/2022/05/22/pierwszy-przypadek-malpiej-ospy-potwierdzony-w-austrii-teoria-spiskowa-realizowana/

»WHO ostrzega, że małpia ospa może przyspieszyć latem
Władze ds. zdrowia w Europie, Ameryce Północnej i Australii rozpoczęły badanie epidemii małpiej ospy, budząc obawy, że na Zachodzie może mieć miejsce szersza epidemia infekcji wirusowej.
Ospa małp jest chorobą wirusową typowo endemiczną w środkowej i zachodniej Afryce, ale od początku maja w kilku krajach poza kontynentem odnotowano dziesiątki potwierdzonych przypadków. Wiele innych podejrzanych spraw jest badanych.«
Źródło: Kancelaria Lega Artis (22.05.2022)
https://legaartis.pl/blog/2022/05/22/who-ostrzega-ze-%e2%80%8b%e2%80%8bmalpia-ospa-moze-przyspieszyc-latem/

»Naukowcy na tropie wirusa ze szczepionki przeciw ospie
Testy genetyczne najwcześniejszej ze zbadanych dotąd próbek szczepionki pokazały, że zawierała ona wirusa blisko spokrewnionego z zarazkiem wywołującym ospę końską, a nie, jak sądzono, wirusa krowianki. Nadal nie wiadomo jednak, jak doszło do tego, że w obecnych szczepionkach znalazł się niewiadomego pochodzenia wirus vaccinia.
Badacze z niemieckiego Instytutu Roberta Kocha z kolegami z USA i Brazylii na łamach „New England Journal of Medicine” opisali wyniki genetycznej analizy szczepionki przeciw ospie prawdziwej wyprodukowanej w 1902 r. przez amerykańską firmę Mulford Co. Autorzy analizy twierdzą przy tym, że jest to najstarsza z przebadanych dotąd próbek.
Naukowcy zajęli się jej sprawdzeniem ze względu na nierozwikłaną zagadkę dotyczącą słynnych, chroniących przed ospą szczepionek. Jak tłumaczą, przez całe wieki zakładano, że zawierały one patogen wywołujący krowiankę (odpowiednik ospy atakujący krowy).
To dlatego, że odkrywca tych szczepień Edward Jenner, wykorzystywał materiał zakażonych krowianką kobiet dojących krowy, aby uodparniać ludzi przed śmiertelną chorobą.
Sytuacja jednak jest bardziej złożona. Badania z lat 30. ubiegłego wieku pokazały, że stosowane w tamtym czasie szczepionki zawierały innego wirusa. Jego naturalny gospodarz nie jest znany, podobnie jak pochodzenie. Nazwano go vaccinia i jest on stosowany także w dzisiejszych preparatach.
Nowe badanie właściwie jeszcze komplikuje sprawę. Genetyczna analiza pokazała bowiem, że szczepionka z 1902 r. zawiera wirusa blisko spokrewnionego z zarazkiem ospy końskiej.
„Po raz pierwszy w historii dysponujemy naukowym dowodem na to, że wirus ospy końskiej był w przeszłości rzeczywiście wykorzystywany do immunizacji przeciwko ospie” - mówi kierujący projektem prof. Andreas Nitsche z Instytutu Roberta Kocha.
Badacze wyjaśniają, że w przeszłości mogły być rozwijane różne, osobne linie szczepionek. Przynajmniej część z nich zawierała wirusa końskiego, ale nie można wykluczyć, że inne wykorzystywały wirusa krowianki. Tymczasem w jakiś nieznany jeszcze sposób, w XX wieku w szczepionkach znalazł się niewiadomego pochodzenia wirus vaccinia.
Autorzy pracy planują już kolejne badania. Obecnie poszukują kolejnych próbek, które mogłyby udzielić dalszych informacji.«
Źródło: Fundacja PAP (21.10.2017)
https://scienceinpoland.pap.pl/aktualnosci/news%2C460178%2Cnaukowcy-na-tropie-wirusa-ze-szczepionki-przeciw-ospie.html


Aaaaaa TERAZ … pozostałe cytaty i przedruki:
HIV 
Wirusolog prof. Luc Montagnier laureat nagrody Nobla w dziedzinie HIV:
„Do tych z was, którzy przyjęli trzecią dawkę, idźcie i zróbcie test na AIDS. Wynik może was zaskoczyć. Następnie pozwijcie swój rząd”
Źródło:
https://rumble.com/vtwti5-wirusolog-prof.-luc-montagnier-laureat-nagrody-nobla-w-dziedzinie-hiv.html
ORAZ
»Ostrzeżenie o szczepieniach przeciwko AIDS i COVID wydane przed śmiercią dr Luca Montagniera«
https://rumble.com/vvk0td-ostrzeenie-o-szczepieniach-przeciwko-aids-i-covid-wydane-przed-mierci-dr-lu.html
»Czy to co powiedział Luc Montagnier noblista doprowadziło do jego śmierci«
https://rumble.com/vvjysy-czy-to-co-powiedzia-luc-montagnier-noblista-doprowadzio-do-jego-mierci.html
»Luc Montagnier współtwórca technologii MRNA wyjaśnia«
https://rumble.com/vs9dx5-dr-r.-malone-wsptwrca-technologii-mrna.html 
 
 
Źródło: Twitter 

Źródło: Twitter 


»Researchers Warn Some Covid-19 Vaccines Could Increase Risk Of HIV Infection
Some of the Covid-19 vaccines currently in development could increase the risk of acquiring HIV, warned a group of researchers in the The Lancet medical journal Monday, potentially leading to an increase in infections as vaccines are rolled out to vulnerable populations around the world.
The researchers warn of a “cautionary tale” from efforts to create an HIV vaccine over a decade ago, where a promising vaccine candidate actually increased the risk of some men catching the virus.
The vaccine made use of a modified virus — called adenovirus 5 (Ad5) — as a vector to transport some of HIV’s genetic material into the body.
Exactly how the vaccine increased the risks of HIV transmission is unknown, but a conference convened by the National Institutes of Health recommended against further use of Ad5 as a vector in HIV vaccines (Dr. Anthony Fauci was lead author of the paper outlining this position.)
Ad5 is used as a vector in some Covid-19 vaccines — Science identifies four such candidates that are currently undergoing clinical trials in various countries around the world, including the U.S., with two in large scale phase 3 trials ongoing in Russia and Pakistan.
The researchers stressed the need to understand the role Ad5 might play in increasing the risks of HIV in vulnerable populations before developing and deploying vaccines using the vector, adding that informed consent documents should reflect the “considerable literature” on the risk of HIV acquisition with Ad5 vectors.
Lots of vaccines make use of modified viruses to transport material into the human body. Many make use of a modified adenovirus to do this, a virus which is usually harmless except the ability to cause the common cold. Some of the leading candidates for a Covid-19 vaccine, including those from Johnson & Johnson and AstraZeneca, use adenoviruses as vectors. There is no evidence that those vectors increase the risk of HIV infection.
The authors said they went public because Ad5 vaccines for Covid-19 might soon be tested in populations with high HIV prevalence. Lawrence Corey, one of the authors who now co-leads the Covid-19 prevention network in the U.S. that is testing vaccines on behalf of the NIH, told Science that if he were in a sub-Saharan African country, where there’s a high prevalence of HIV, “I don’t see why I would pick an Ad5 vector (vaccine) when there are many other alternative choices.”
/
Naukowcy ostrzegają, że niektóre szczepionki przeciw Covid-19 mogą zwiększać ryzyko zakażenia wirusem HIV
Niektóre z opracowywanych obecnie szczepionek przeciwko Covid-19 mogą zwiększać ryzyko zarażenia wirusem HIV, ostrzegła grupa naukowców w poniedziałkowym czasopiśmie medycznym The Lancet, potencjalnie prowadząc do wzrostu liczby infekcji, ponieważ szczepionki są wprowadzane do wrażliwych populacji na całym świecie.
Naukowcy ostrzegają przed „przestrogą” wynikającą z wysiłków zmierzających do stworzenia szczepionki przeciwko HIV ponad dekadę temu, w której obiecujący kandydat na szczepionkę faktycznie zwiększał ryzyko zarażenia się wirusem przez niektórych mężczyzn.
W szczepionce wykorzystano zmodyfikowanego wirusa – zwanego adenowirusem 5 (Ad5) – jako wektor do transportu części materiału genetycznego wirusa HIV do organizmu.
Nie wiadomo dokładnie, w jaki sposób szczepionka zwiększyła ryzyko przeniesienia wirusa HIV, ale konferencja zwołana przez National Institutes of Health zaleciła dalsze stosowanie Ad5 jako wektora w szczepionkach przeciwko HIV (dr Anthony Fauci był głównym autorem artykułu przedstawiającego to stanowisko).
Ad5 jest używany jako wektor w niektórych szczepionkach przeciw Covid-19 — nauka identyfikuje czterech takich kandydatów, którzy obecnie przechodzą badania kliniczne w różnych krajach na całym świecie, w tym w USA, z dwoma w dużej skali próbami fazy 3 trwającymi w Rosji i Pakistanie.
Naukowcy podkreślili potrzebę zrozumienia roli, jaką Ad5 może odgrywać w zwiększaniu ryzyka zakażenia HIV w wrażliwych populacjach przed opracowaniem i wdrożeniem szczepionek wykorzystujących ten wektor, dodając, że dokumenty świadomej zgody powinny odzwierciedlać „znaczną literaturę” na temat ryzyka nabycia HIV za pomocą Ad5 wektory.
Wiele szczepionek wykorzystuje zmodyfikowane wirusy do transportu materiału do ludzkiego ciała. Wiele osób używa w tym celu zmodyfikowanego adenowirusa, który jest zwykle nieszkodliwy, z wyjątkiem zdolności wywoływania przeziębienia. Niektórzy z wiodących kandydatów na szczepionkę Covid-19, w tym firmy Johnson & Johnson i AstraZeneca, używają adenowirusów jako wektorów. Nie ma dowodów na to, że wektory te zwiększają ryzyko zakażenia wirusem HIV.
Autorzy powiedzieli, że upublicznili, ponieważ szczepionki Ad5 na Covid-19 mogą wkrótce zostać przetestowane w populacjach o wysokiej częstości występowania HIV. Lawrence Corey, jeden z autorów, który obecnie współkieruje siecią zapobiegania Covid-19 w USA, która testuje szczepionki w imieniu NIH, powiedział Science, że gdyby był w kraju Afryki Subsaharyjskiej, gdzie występuje duża częstość występowania HIV: „Nie rozumiem, dlaczego miałbym wybrać wektor Ad5 (szczepionkę), skoro istnieje wiele innych alternatywnych możliwości”.«
Źródło: Forbes (14.04.2022)
https://www.forbes.com/sites/roberthart/2020/10/20/researchers-warn-some-covid-19-vaccines-could-increase-risk-of-hiv-infection/?sh=404802ca3740


»Could certain COVID-19 vaccines leave people more vulnerable to the AIDS virus?
Cold-causing adenovirus used in four experimental COVID-19 vaccines increased risk of HIV infection when used in AIDS vaccine trials
Science's COVID-19 reporting is supported by the Pulitzer Center and the Heising-Simons Foundation.
Certain COVID-19 vaccine candidates could increase susceptibility to HIV, warns a group of researchers who in 2007 learned that an experimental HIV vaccine had raised in some people the risk for infection with the AIDS virus. These concerns have percolated in the background of the race for a vaccine to stem the coronavirus pandemic, but now the researchers have gone public with a "cautionary tale," in part because trials of those candidates may soon begin in locales that have pronounced HIV epidemics, such as South Africa.
Some approved and experimental vaccines have as a backbone a variety of adenoviruses, which can cause the common cold but are often harmless. The ill-fated HIV vaccine trial used an engineered strain known as adenovirus 5 (Ad5) to shuttle into the body the gene for the surface protein of the AIDS virus. In four candidate COVID-19 vaccines now in clinical trials in several countries, including the United States, Ad5 similarly serves as the "vector" to carry in the surface protein gene of SARS-CoV-2, the viral cause of the pandemic; two of these have advanced to large-scale, phase III efficacy studies in Russia and Pakistan.
In today's issue of The Lancet, four veteran researchers raise a warning flag about those COVID-19 vaccine candidates by recounting their experience running a placebo-controlled AIDS vaccine trial dubbed STEP. An interim analysis of STEP found that uncircumcised men who had been naturally infected with Ad5 before receiving the vaccine became especially vulnerable to the AIDS virus. The vaccine, made by Merck, had been the leading hope for what was then a 20-year search for a shot that could thwart HIV. But after the STEP results appeared, the field went into a tailspin. "It took a decade to recover," says one of the co-authors of the Lancet correspondence, Lawrence Corey of the Fred Hutchinson Cancer Research Center.
[…]
/
Czy niektóre szczepionki przeciw COVID-19 mogą sprawić, że ludzie będą bardziej podatni na wirusa AIDS?
Adenowirus wywołujący zimno stosowany w czterech eksperymentalnych szczepionkach COVID-19 zwiększał ryzyko zakażenia wirusem HIV, gdy był stosowany w badaniach szczepionek przeciw AIDS
Raporty Science dotyczące COVID-19 są wspierane przez Centrum Pulitzera i Fundację Heising-Simons.
Niektórzy kandydaci na szczepionkę COVID-19 mogą zwiększyć podatność na HIV, ostrzega grupa naukowców, którzy w 2007 roku dowiedzieli się, że eksperymentalna szczepionka przeciwko HIV podniosła u niektórych osób ryzyko zakażenia wirusem AIDS. Obawy te pojawiły się w tle wyścigu o szczepionkę, która powstrzymałaby pandemię koronawirusa, ale teraz naukowcy upublicznili „opowieści ostrożności”, po części dlatego, że próby tych kandydatów mogą wkrótce rozpocząć się w miejscach, w których ogłoszono epidemię HIV , takich jak Republika Południowej Afryki.
Niektóre zatwierdzone i eksperymentalne szczepionki opierają się na różnych adenowirusach, które mogą powodować przeziębienie, ale często są nieszkodliwe. Niefortunna próba szczepionki przeciwko HIV wykorzystała zmodyfikowany szczep znany jako adenowirus 5 (Ad5), aby przenieść do organizmu gen białka powierzchniowego wirusa AIDS. W czterech kandydatach na szczepionki przeciw COVID-19 obecnie w badaniach klinicznych w kilku krajach, w tym w Stanach Zjednoczonych, Ad5 podobnie służy jako „wektor” do przenoszenia genu białka powierzchniowego SARS-CoV-2, wirusowej przyczyny pandemii; dwa z nich przeszły do zakrojonych na szeroką skalę badań skuteczności III fazy w Rosji i Pakistanie.
W dzisiejszym wydaniu The Lancet czterech doświadczonych naukowców podnosi ostrzeżenie przed kandydatami na szczepionkę COVID-19, opowiadając o swoich doświadczeniach w prowadzeniu kontrolowanej placebo próby szczepionki przeciwko AIDS o nazwie STEP. Wstępna analiza STEP wykazała, że nieobrzezani mężczyźni, którzy zostali naturalnie zakażeni Ad5 przed otrzymaniem szczepionki, stali się szczególnie podatni na wirusa AIDS. Szczepionka, wyprodukowana przez firmę Merck, była główną nadzieją na trwające wówczas 20 lat poszukiwania szczepionki, która mogłaby udaremnić zakażenie wirusem HIV. Ale po pojawieniu się wyników STEP pole wpadło w korkociąg. „Odzyskanie zdrowia zajęło dziesięć lat” – mówi jeden ze współautorów korespondencji Lancet, Lawrence Corey z Fred Hutchinson Cancer Research Center.
[…]«
Źródło: Science (19.10.2020)
https://www.science.org/content/article/could-certain-covid-19-vaccines-leave-people-more-vulnerable-aids-virus


»Use of adenovirus type-5 vectored vaccines: a cautionary tale
We are writing to express concern about the use of a recombinant adenovirus type-5 (Ad5) vector for a COVID-19 phase 1 vaccine study,1 and subsequent advanced trials. Over a decade ago, we completed the Step and Phambili phase 2b studies that evaluated an Ad5 vectored HIV-1 vaccine administered in three immunisations for efficacy against HIV-1 acquisition.2, 3
Both international studies found an increased risk of HIV-1 acquisition among vaccinated men.2, 4
The Step trial found that men who were Ad5 seropositive and uncircumcised on entry into the trial were at elevated risk of HIV-1 acquisition during the first 18 months of follow-up.5
The hazard ratios were particularly high among men who were uncircumcised and Ad5 seropositive, and who reported unprotected insertive anal sex with a partner who was HIV-1 seropositive or had unknown serostatus at baseline, suggesting the potential for increased risk of penile acquisition of HIV-1. Importantly for considering the potential use of Ad5 vectors for COVID-19 infection, a similar increased risk of HIV infection was also observed in heterosexual men who enrolled in the Phambili study.4
This effect appeared to persist over time. Both studies involved an Ad5 construct that did not have the HIV-1 envelope. In another HIV study, done only in men who were Ad5 seronegative and circumcised, a DNA prime followed by an Ad5 vector were used, in which both constructs contained the HIV-1 envelope.6
No increased risk of HIV infection was noted. A consensus conference about Ad5 vectors held in 2013 and sponsored by the National Institutes of Health indicated the most probable explanation for these differences related to the potential counterbalancing effects of envelope immune responses in mitigating the effects of the Ad5 vector on HIV-1 acquisition.7
The conclusion of this consensus conference warned that non-HIV vaccine trials that used similar vectors in areas of high HIV prevalence could lead to an increased risk of HIV-1 acquisition in the vaccinated population. The increased risk of HIV-1 acquisition appeared to be limited to men; a similar increase in risk was not seen in women in the Phambili trial.4
[…]
On the basis of these findings, we are concerned that use of an Ad5 vector for immunisation against severe acute respiratory syndrome coronavirus 2 (SARS-CoV-2) could similarly increase the risk of HIV-1 acquisition among men who receive the vaccine. Both the HIV and COVID-19 pandemics disproportionately affect vulnerable populations globally. Roll-out of an effective SARS-CoV-2 vaccine globally could be given to populations at risk of HIV infection, which could potentially increase their risk of HIV-1 acquisition. This important safety consideration should be thoroughly evaluated before further development of Ad5 vaccines for SARS-CoV-2, and informed consent documents of these potential risks should reflect the considerable literature on HIV-1 acquisition with Ad5 vectors.
/
Stosowanie szczepionek wektorowych z adenowirusem typu 5: przestroga
Piszemy, aby wyrazić zaniepokojenie zastosowaniem rekombinowanego wektora adenowirusa typu 5 (Ad5) do badania szczepionki przeciwko COVID-19 fazy 1,1 i kolejnych zaawansowanych badań. Ponad dziesięć lat temu zakończyliśmy badania fazy 2b Step i Phambili, w których oceniano szczepionkę HIV-1 zawierającą wektor Ad5 podawaną w trzech immunizacjach pod kątem skuteczności przeciwko nabyciu wirusa HIV-1.2, 3
Oba badania międzynarodowe wykazały zwiększone ryzyko nabycia wirusa HIV-1 wśród zaszczepionych mężczyzn.2, 4
Badanie Step wykazało, że mężczyźni, którzy byli seropozytywni pod względem Ad5 i nieobrzezani w momencie włączenia do badania, mieli podwyższone ryzyko nabycia wirusa HIV-1 w ciągu pierwszych 18 miesięcy obserwacji.5
Współczynniki ryzyka były szczególnie wysokie wśród mężczyzn nieobrzezanych i seropozytywnych w kierunku Ad5, którzy zgłaszali niezabezpieczony seks analny z insercją z partnerem, który był seropozytywny w kierunku HIV-1 lub miał nieznany status serologiczny na początku badania, co sugeruje możliwość zwiększonego ryzyka nabycia prącia HIV- 1. Co ważne, biorąc pod uwagę potencjalne zastosowanie wektorów Ad5 do zakażenia COVID-19, podobne zwiększone ryzyko zakażenia wirusem HIV zaobserwowano również u heteroseksualnych mężczyzn, którzy wzięli udział w badaniu Phambili.4
Wydaje się, że efekt ten utrzymywał się w czasie. Oba badania obejmowały konstrukt Ad5, który nie zawierał otoczki HIV-1. W innym badaniu HIV, przeprowadzonym tylko na mężczyznach, którzy byli seronegatywni pod względem Ad5 i obrzezani, zastosowano prim DNA, a następnie wektor Ad5, w którym oba konstrukty zawierały otoczkę HIV-1.6
Nie odnotowano zwiększonego ryzyka zakażenia wirusem HIV. Konferencja konsensusu dotycząca wektorów Ad5, która odbyła się w 2013 r. i była sponsorowana przez National Institutes of Health, wskazała na najbardziej prawdopodobne wyjaśnienie tych różnic związanych z potencjalnymi równoważącymi skutkami odpowiedzi immunologicznych otoczki w łagodzeniu skutków wektora Ad5 na pozyskiwanie wirusa HIV-1.7
Wnioski z tej konferencji konsensusu ostrzegły, że próby szczepionek innych niż HIV, w których zastosowano podobne wektory na obszarach o wysokim rozpowszechnieniu HIV, mogą prowadzić do zwiększonego ryzyka nabycia HIV-1 w zaszczepionej populacji. Wydaje się, że zwiększone ryzyko nabycia wirusa HIV-1 ogranicza się do mężczyzn; podobnego wzrostu ryzyka nie zaobserwowano u kobiet w badaniu Phambili.4
[…]
Na podstawie tych ustaleń obawiamy się, że zastosowanie wektora Ad5 do immunizacji przeciwko koronawirusowi zespołu ostrej ostrej niewydolności oddechowej 2 (SARS-CoV-2) może podobnie zwiększyć ryzyko nabycia wirusa HIV-1 wśród mężczyzn, którzy otrzymają szczepionkę. Zarówno pandemie HIV, jak i COVID-19 nieproporcjonalnie dotykają wrażliwe populacje na całym świecie. Wprowadzenie skutecznej szczepionki SARS-CoV-2 na całym świecie mogłoby zostać podane populacjom zagrożonym zakażeniem wirusem HIV, co mogłoby potencjalnie zwiększyć ryzyko nabycia wirusa HIV-1. Ta ważna uwaga dotycząca bezpieczeństwa powinna zostać dokładnie oceniona przed dalszym opracowaniem szczepionek Ad5 na SARS-CoV-2, a dokumenty świadomej zgody dotyczące tych potencjalnych zagrożeń powinny odzwierciedlać znaczną literaturę dotyczącą nabywania wirusa HIV-1 przez wektory Ad5.«
Źródło: The Lancet
Use of adenovirus type-5 vectored vaccines: a cautionary tale
Correspondence| Volume 396, ISSUE 10260, e68-e69, October 31, 2020
https://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(20)32156-5/fulltext 
 


Postscriptum
Bumper NEWS presents: »Klaus - uczeń Frankensteina«
[Zrozumieć dzisiejsze czasy oraz nadchodzącą przyszłość …] 
 
 

Ulotka nr 1

  Czy słyszałeś już wszystko o tzw. „szczepionkach” ?! «RAPORT: Potwierdzono, że szczepionka firmy Pfizer powoduje choroby neurodegeneracy...